Ludzie w dzisiejszych czasach często dokonują płatności w inny sposób niż tradycyjny, pewna część dokonuje świadczenia jedynie gotówką. Większość obywateli płacących monetami to osoby starsze lub niezbyt orientujące się w świecie Internetu i bankowości. Czytając informacje o dokonywaniu płatności, dowiedziałam się, że gotówka w Polsce będzie najważniejszym środkiem płatniczym przez co najmniej kilkanaście lat. Rozważmy, które metody są korzystniejsze.

Pochopnie można stwierdzić, iż najbezpieczniejszym sposobem jest płacenie w banknotach. Ale czy na pewno tak jest? W każdej chwili możemy zostać okradzeni przez kieszonkowców, więc uważam że nie jest to rewelacyjna opcja. Do tego banknot jest nietrwały materialnie, w bardzo prosty sposób da się go uszkodzić przez co traci on swoją ważność. Występuje również wiele fałszerstw m.in. podrobione pieniądze.

Weźmy pod uwagę blik. Moim zdaniem jest to interesujący system, bowiem wystarczy potwierdzić transakcję wygenerowanym kodem mającym ważność 2 minuty. Ponadto, jeżeli dojdzie do kradzieży jesteśmy dodatkowo zabezpieczeni hasłem lub wzorem do odblokowania telefonu, lokalizacją naszego urządzenia, można stwierdzić że nie utracimy naszych oszczędności. Jest to naprawdę proste i wystarczy chwila, aby zrealizować wpłatę.

Karta kredytowa jest kolejnym przykładem płatności, tutaj proces jest minimalnie inny. Zacznijmy od tego, iż karta w mojej opinii nie jest ani bezpieczną opcją, ani niebezpieczną, ponieważ z jednej strony w przypadku defraudacji wyjściem z tej sytuacji jest udanie się do banku i zablokowanie karty, jednak trzeba to zrobić natychmiastowo. Z drugiej strony karta jest chroniona pinem i przestępcy mogą mieć trudności z wyczyszczeniem konta. Przechodząc do sedna, płatności kartą dokonuje się w sposób taki, iż wpisujemy pin karty otrzymany z banku.

Ostatnim sposobem zapłacenia są płatności zbliżeniowe. Wybieramy je najczęściej podczas transakcji w sklepach, gdy wydajemy niewielką sumę pieniędzy. Sądzę że jest to bezawaryjny wariant w przypadku transakcji telefonem. Ciężko byłoby ukraść komuś telefon i dokonać poboru środków, gdy urządzenie jest zabezpieczone hasłem, podobnie jak w przypadku blika.

Inna sprawa jest podczas płacenia zbliżeniowo kartą, wtedy należy zachować środki ostrożności. Jako ciekawostkę mogę podać, iż niektóre firmy produkują funkcjonalniejsze przedmioty umożliwiające płatności zbliżeniowe np. breloki z chipem zbliżeniowym. Moim zdaniem bardzo ciekawa i innowacyjna opcja.

Podsumowując, stwierdzam iż nie ma metody idealnej do płacenia, każda niesie za sobą wiele minusów jak i plusów, jednak w obecnych czasach noszenie gotówki jest najmniej korzystnym wyjściem. Mowa tu o kieszonkowcach i naszej własnej nieuwadze. Za najlepszą alternatywę uważam blik i płatności zbliżeniowe telefonem. Ludzie powoli odchodzą od gotówki, możliwe że w przyszłości pozostanie nam tylko smartfon i karta, przez co staniemy się bardziej ekologiczni – zmniejszymy produkcję papieru, za co zyskamy lepsze powietrze.