Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia sytuacja na rynku zawodowym wyglądała w ten sposób, że dominowały umowy na etat i to w państwowych firmach. Dopiero z początkiem lat dziewięćdziesiątych nastąpiła prywatyzacja wielu przedsiębiorstw i zaczęły na szerszą skalę powstawać firmy prywatne. Otwarcie się na zachód spowodowało, że na polski rynek coraz chętniej zaczęły wkraczać także koncerny międzynarodowe oferujące nowe standardy zatrudnienia. Zrewolucjonizowało to podejście do zatrudnienia. Praca na etat powoli staje się mniej atrakcyjna niż własna działalność gospodarcza lub działanie jako freelancer. Jakie są korzyści z tego, że ktoś jest samo zatrudniony?

Własna firma – sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma zarazem swoje plusy jak i minusy. Jeżeli chodzi o pozytywne strony medalu, to przede wszystkim wymienić należy wolność i swobodę w decydowaniu o czasie pracy i o tym kiedy się bierze urlop. Nie trzeba się za każdym razem pytać przełożonego o zgodę. Jeżeli chodzi o kwestie bardziej uciążliwe, to należy wymienić zobowiązania podatkowe, które trzeba regulować niezależnie od tego, czy w danym miesiącu firma przyniosła zysk czy stratę. Konieczne jest więc takie zarządzanie finansami firmy, aby w każdym momencie mieć chociaż niewielki zapas gotówki. Wolność jaką daje posiadanie własnej firmy można definiować także przez pryzmat dowolnych możliwości rozwoju. W przypadku działalności jednoosobowej, to w dużej mierze od zaangażowania i zdolności jej właściciela zależy sukces przedsięwzięcia. Z reguły jest tak, że im bardziej właściciel jest zaangażowany i się stara, tym większe sukcesy odnosi. Niestety związane jest to także często z poświęcaniem pracy więcej niż standardowe osiem godzin w ciągu dnia. Trzeba zadbać nie tylko o bieżącą działalność ale także o sprawy księgowe czy wizyty w urzędach. Wolność wiąże się w tym przypadku z większymi obowiązkami.

Dla kogo jest dobre bycie freelancerem
Należy sobie zdawać sprawę z tego, że nie każda osoba ma odpowiednie predyspozycje do tego aby działać na własną rękę. Jako freelancer pracować mogą osoby bardzo przedsiębiorcze, które wiedzą czego chcą i konsekwentnie dążą do realizacji własnych założeń. Jeżeli ktoś z natury jest nieterminowy, stale się spóźnia czy żyje w wiecznym chaosie to raczej nie odniesie na tym polu sukcesu. Freelancer powinie mieć wrodzoną chęć rozwoju i dążenia do perfekcji. takie cechy z pewnością przysporzą mu wiele korzyści zawodowych i spowodują, że klienci będą polecać go między sobą.

Zawody w jakich odnajdzie się wolny strzelec
Samo zatrudniony może działać w naprawdę wielu obszarach. Coraz więcej firm woli współpracę w modelu biznesowym. Zamiast tworzyć kolejny etat, wolę one podjąć współpracę z inną firmą jako podwykonawcą. Dotyczy to zarówno branż artystycznych – jak na przykład fotografia czy też stricte technicznych. Często freelancerami zostają informatycy. Nie ulega wątpliwości, że przechodząc na własny rachunek warto zdobyć wcześniej doświadczenie w zawodzie.