Rynek zawodowy przed młodymi osobami poszukującymi zatrudnienia stawia nie małe wyzwania. W wielu obszarach, prócz odpowiedniego wykształcenia ważne jest także doświadczenie zdobyte na podobnym stanowisku. Niekiedy, to właśnie konkretne umiejętności mogą przesądzić o tym, że dany kandydat zdobędzie etat. Warto o tym pomyśleć jeszcze w trakcie nauki – w późniejszym czasie praktyka zawodowa może okazać się kluczem do sukcesu. Jak zdobywać doświadczenie zawodowe, a przy tym nie być chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Młody człowiek, który wybiera szkołę średnią nie zawsze jeszcze jest na sto procent przekonany o tym, co chce w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Aby uniknąć ewentualnych pomyłek, warto przed ostateczną decyzją o wyborze ścieżki edukacji wybrać się do doradcy zawodowego, który na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz specjalistycznych testów określi predyspozycje zawodowe i doradzi, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, warto w tym przypadku wziąć pod uwagę własne zainteresowania. Aby utwierdzić się w przekonaniu, że wybór jest właściwy, można spróbować w ramach wolontariatu przez krótki czas sprawdzić się w potencjalnej roli. Kolejnym krokiem powinna być praktyka zawodowa. W szkołach średnich o profilu zawodowym, praktyki takie są obowiązkowym elementem zapisanym w profilu kształcenia. Również wiele uczelni wyższych, przed wydaniem dyplomu wymaga, aby student odbył określoną ilość godzin praktyki zawodowej. Zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi zdobycie wymarzonego zatrudnienia.

Gdzie szukać praktyk zawodowych?
W przypadku uczelni wyższych warto korzystać w tym względzie z poradnictwa biura karier, które działają przy większości uczelni zarówno prywatnych jak i państwowych. Student oraz pracodawca umożliwiający odbycie praktyki u siebie w firmie muszą podpisać specjalną umowę określającą między innymi ilość godzin oraz szczegółowy program praktyk. Coraz więcej firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego jest obopólna – osoba odbywająca praktykę zdobywa doświadczenie, a pracodawca ma dodatkową osobę do pomocy.

Korzyści z odbywania praktyk zawodowych
Jakie korzyści wynikają z odbywania praktyk jeszcze w trakcie nauki? Jest ich przynajmniej kilka. Po pierwsze, zdobywa się doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez przyszłych pracodawców. Ponadto, praktykant zaznajamia się nie tylko z obowiązkami ale także poznaje życie zawodowe – uczy się relacji międzyludzkich panujących w miejscu pracy, a także nabywa pierwszych umiejętności negocjacyjnych. Często jest też tak, że zadowolony z pracy praktykanta pracodawca oferuje takiej osobie w przyszłości możliwość zatrudnienia. Warto o tym pamiętać i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, aby w przyszłości nie mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem wymarzonej pracy – konkurencja jest bowiem coraz większa.