Wielu polaków decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju. Wiąże się to ze znacznie lepszymi zarobkami. Ciężko jednak podjąć decyzje, gdzie najlepiej zacząć swoją przygodę. Moim zdaniem na początek warto wyjechać do pracy w okresie wakacyjnym. Dzięki temu można zobaczyć, jak to wygląda i z jakimi problemami będziemy mieli do czynienia. Największym problemem jest oczywiście język. Bez znajomości języka, który obowiązuje w kraju do którego się wybieramy nie ma co liczyć na dobrą posadę. W grę wchodzi przede wszystkim praca fizyczna, która dla większości z nas nie jest szczytem marzeń. Z tego właśnie powodu warto skupić się na nauce języków. Można zapisać się na kurs lub uczyć się samemu w domu. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest wykupienie chociaż kilku lekcji z osobom, która posługuje się wybranym językiem na co dzień. Pozwoli to pozbyć się nam bariery językowej.

Bardzo dużo młodych ludzi decyduje się na wyjazd do Holandii. Praca w Holandii pozwala na zarobienie większych pieniędzy niż w Polsce, a dodatkowo na poznanie tego pięknego kraju. A naprawdę jest co poznawać. W Holandii znajduje się wiele pięknych miejsc jak na przykład zapierające dech w piersiach ogrody i parki, ciekawe muzea, cudowne pałace. A gdzie można pracować ? Jak już wcześniej wspomniałam rodzaj pracy zależy od stopnia w jakim umiemy się porozumiewać w tym kraju.

Większość młodych Polaków w trakcie wakacji wyjeżdża na zbiory do Holandii. Zbierają truskawki, kwiaty oraz różne inne owoce i warzywa. Jest to praca typowo fizyczna więc i mało przyjemna. Pozwala jednak zarobić bardzo fajne pieniądze. Jednak większość moich znajomych, którzy zdecydowali się na tego typu pracę przysięga , że już nigdy więcej nie będą pracować w ten sposób. Ci, którzy znają język mogą rozpocząć pracę w sklepach lub miejscach, gdzie konieczny jest kontakt z klientem. Jest to bardzo fajna praca, ponieważ oprócz tego, że jest lżejsza od tej, o której pisałam wcześniej, to i lepiej płatna. Dodatkowo pracując z klientem można doszkalać swoje umiejętności językowe. Osoby, które mają już doświadczenie z pracą za granicą mogą porwać się na bardziej ambitne zajęcie. Na przykład mogą pracować obsługując eventy. Obsługa imprez jest na pewno bardzo fajnym zajęciem. Można poznać wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata oraz zdobyć cenne doświadczenie. Poza tym praca tego typu z pewnością dostarczy wielu ciekawych wrażeń i wspomnień. Sama kiedyś zastanawiałam się nad tym czy nie zająć się czymś takim w przyszłości.

Praca za granicą jest naprawdę fajną opcją przede wszystkim dla uczniów i studentów, którzy mogą pozwolić sobie na spędzenie kilku miesięcy wakacji w innym kraju. Dzięki temu mogą poznawać świat i nowych ludzi, zdobywać cenne doświadczenie oraz wspomnienia. Najważniejsze oczywiście jest to, że pracując kilka miesięcy można zarobić pieniądze niezbędne dla niektórych do utrzymania się na studiach. Jak wiadomo, podczas studiów potrzeba naprawdę dużych pieniędzy i niektórzy studenci są zdani sami na siebie.