Kandydat, który poszukuje pierwszej pracy, powinien być do tego zadania dobrze przygotowany. Warto na początek przeczytać kilka poradników, dzięki czemu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Zdecydowanie lepiej poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tematem, niż popełniać najczęstsze błędy, które mogą zakończyć się rozczarowaniem i niepowodzeniem. Jak zabrać się do poszukiwania pierwszej pracy?
Warto określić swoje cele
W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zastanowić się, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie niedostatków finansowych czy też pierwszy krok na ścieżce kariery. W pierwszym przypadku, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą decydowały wyłącznie względy finansowe. Im oferowane wynagrodzenie będzie wyższe, tym kandydat będzie bardziej zadowolony. Jeżeli chodzi o drugi przypadek, czyli ten w którym praca prócz wynagrodzenia ma przynieść także doświadczenie zawodowe, sytuacja się nieco bardziej komplikuje. Należy sobie przede wszystkim zdawać sprawę z tego, że znalezienie takiej pracy może zająć więcej czasu. Czasem może okazać się, że pracodawca wymaga w danej branży doświadczenia. Wówczas, zamiast o pracę można postarać się o płatny staż.
Co powinien wiedzieć stażysta?
Przede wszystkim, założenie jest takie, że staż powinien być płatny. Bezpłatna to może być praktyka zawodowa lub wolontariat. Należy ten temat dokładnie przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Często można spotkać się z relacjami młodych osób, które opowiadają, że przez trzy miesiące były na bezpłatnym stażu, na którym w dodatku nic się nie nauczyły. Selekcja ofert pracy czy stażu to niezmiernie istotna kwestia. Nawet na początku drogi zawodowej nie można dać się wykorzystywać. Stażysta powinien być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.
Jak określić predyspozycje zawodowe?
Młody kandydat do pierwszej pracy często jeszcze nie wie, co by chciał robić przez resztę życia. Na szczęście obecnie czasy są zupełnie inne niż kilkadziesiąt lat temu, kiedy to jeszcze nasi rodzice potrafili przez całe życie pracować w jednym miejscu. Obecnie elastyczność zatrudnienia pozwala na zmianę stanowiska niemal w dowolnym momencie. Nie oznacza to jednak tego, że proces poszukiwania pracy powinien być chaotyczny. Im lepiej zaplanuje się rozwój zawodowy, tym szybciej osiągnie się sukces. Zanim zacznie się szukać pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych predyspozycji zawodowych. Z krótkiego testu i rozmowy ze specjalistą można dowiedzieć się między innymi tego, czy lepiej będzie się czuło w zawodach w których wymagany jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat swobodniej będzie się czuł w pracy z komputerem, gdzie kontakt z innymi osobami jest ograniczony. Takie konsultacje, które w wielu miastach na terenie kraju można wykonać bezpłatnie z pewnością pomogą w zaplanowaniu rozwoju zawodowego. Wiedza z nich wyniesiona uchroni także przed szeregiem pomyłek, które skutkować by mogły niepotrzebnym stresem i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała ścieżka zawodowa.