Wszystkie istniejące banki, chcąc przyciągnąć do siebie wielu klientów oferują coraz nowsze rozwiązania i zachęcają korzystnymi warunkami. Jak nie dać się nabrać na ukryte pułapki? Jaki kredyt wybrać by był najbardziej korzystny? Skąd pozyskać finanse na rozwój i własne marzenia?
Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się poniżej, a przedstawione warianty pomogą podjąć decyzję podczas wnioskowania o pożyczkę. Głównymi propozycjami banków, dzięki którym klient może pożyczyć pewną sumę pieniędzy są różnego rodzaju kredyty. Pozyskanie ich oraz spłacanie wiąże się z obowiązkiem wykonania szeregu formalności, jak również odpowiedniego przygotowania i regularnego spłacania rat. Każdy kredyt posiada odpowiednie dla siebie zasady oraz reguły, których należy przestrzegać przed wnioskowaniem, jak również i po jego przyznaniu.
Rodzaje kredytów
Kredyty można podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Wśród popularnych kredytów można wymienić:
- kredyt gotówkowy,
- kredyt hipoteczny,
- kredy firmowy,
- leasing,
- inwestycyjny,
- inne.
Do mniej popularnych określeń kredytów należy zaliczyć także kredyt celowy.
Czym jest kredyt celowy?
Kredyt celowy to każda bankowa pożyczka, która przeznaczona jest na konkretny cel. Często zabezpieczeniem takiego kredytu jest rzecz lub nieruchomość nabyta dzięki temu kredytowi. Do najpopularniejszych pożyczek celowych można zaliczyć kredyt samochodowy czy hipoteczny. Kredyt celowy posiada wiele zalet, a najważniejszą są niższe koszty pożyczki, w stosunku do innych kredytów. Niski koszt pożyczki spowodowany jest formą zabezpieczenia jaką zapewnia kredytobiorca. Dzięki temu pożyczka staje się bardziej opłacalna i korzystna. Jednakże należy pamiętać, iż regularne i rzetelne spłacanie kredytu to podstawa zaciągniętego zobowiązania.
Podstawą uzyskania tego rodzaju kredytu jest przedstawienie i udokumentowanie dokonanego zakupu i nabycia konkretnych dóbr. W niektórych przypadkach bank, nie wypłaca wnioskodawcy pieniędzy, a jednocześnie sam przesyła finanse na konto sprzedającego.
Kredyt celowy – i inne kredyty, a podatek dochodowy
Pozyskanie pożyczki dla niektórych może rodzic pytanie o zobowiązania podatkowe. Czy należy odprowadzać podatki od uzyskanego kredytu? Od pobranej pożyczki nie trzeba opłacać żadnych zobowiązań podatkowych. Podatek od wzbogacenia, opłaca się bowiem wtedy, kiedy osoba wzbogaci się nabywając jakieś dobro lub sumę własnych pieniędzy – np. przy sprzedaży. Kredyt zatem nie należy do tego rodzaju przedsięwzięć i nie ma obowiązku opłacania podatków od jego pozyskania.
Aby wybrać odpowiedni kredyt oraz dostosować najbardziej korzystne zasady jego spłacania, należy zapoznać się z ofertami wielu banków, jak również prześledzić panujące zasady i obowiązki. Wielkość raty kredytu, oprocentowanie, RRSO, długość spłaty kredytu oraz wymagania warunkujące pozyskanie pożyczki to najważniejsze czynniki, które maja znaczący wpływ na ostateczny wybór. Podpisanie umowy, jak również rzetelne spłacanie zobowiązania pomoże zrealizować swoje marzenia, jak również znacząco może wpłynąć na rozwój osobisty.