Wydaje się, że każdy wie, co to jest karta kredytowa, blik czy płatności zbliżeniowe. Przypomnijmy jednak dla porządku.
Wyróżniamy cztery rodzaje kart płatniczych. Są to oczywiście karty debetowe, przedpłacone (prepaid), obciążeniowe (charge), no i kredytowe.
Pomińmy pierwsze trzy rodzaje kart i przejdźmy do karty kredytowej.
Karta kredytowa nie jest powiązana z rachunkiem osobistym. Jest samodzielnym produktem finansowym. To rodzaj kredytu z określonym limitem, na przykład 5 000 czy 50 000 złotych. Ów limit zależy od potrzeb klienta i jego zdolności kredytowej, czyli miesięcznych dochodów. Chodzi tu o zachowanie bezpieczeństwa klienta z jednej strony i bezpieczeństwo banku z drugiej. Realizując płatność kartą kredytową, klient wydaje nie swoje pieniądze. Zadłuża się na określonych w umowie zasadach.
Jest to w wielu sytuacjach bardzo wygodne. Trzeba jednak utrzymywać pewien reżim wydatkowy, aby bez problemu pieniądze z karty można było zwrócić.
Najważniejszą korzyścią i zaletą posiadania karty kredytowej jest okres, w którym bank nie nalicza odsetek. Czyli klient posługuje się w danym okresie pieniędzmi banku i nie płaci za to. Odsetki są naliczane dopiero po okresie bezpłatnego korzystania. Limit, jaki mamy na karcie, zmniejsza się wtedy o kwotę niespłaconą.
Czymże jest Blik? Blik jest systemem płatności mobilnych. Stworzyły go czołowe banki działające na polskim rynku. Dlatego blikiem można płacić na razie tylko w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to metoda bardzo wygodna, można spodziewać się rozszerzenia możliwości płatności blikiem o Internet i zagranicę. Aby cieszyć się z Blika, wystarczy rachunek osobisty, aplikacja mobilna i smartfon. Popularność Blika rośnie. Nie ma się czemu dziwić, bo to bardzo wygodny i praktyczny sposób płatności. Jak działa? W Bliku używa się 6-cyfrowego kodu, który każdorazowo generuje aplikacja i… i to wszystko. Właśnie ten kod pozwala płacić w sklepach, w Internecie, korzystać z bankomatów, dokonywać przelewów.
Płatności zbliżeniowe to inaczej płatność bezstykowa. Coraz popularniejsza jest płatność smartfonem w technologii NFC (od ang. near field communication). Tradycyjną formą płatności zbliżeniowej jest zbliżenie do czytnika, terminala karty zbliżeniowej. W większości przypadków taka płatność jest możliwa do 100 złotych. Powyżej tej kwoty trzeba jednak podać PIN karty. Popularność płatności zbliżeniowych jest coraz większa, jest to bowiem wygodna i prosta forma. Już teraz ogromna większość kart funkcjonujących na rynku ma technologię zbliżeniową.
Podchodzimy do kasy i mówimy, że będziemy płacić kartą, którą następnie przykładamy do czytnika po pojawieniu się na nim kwoty do uiszczenia. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika terminala na około 5 centymetrów. Płatność jest zaakceptowana, kiedy usłyszymy sygnał dźwiękowy (piknięcie) z równoczesnym zaświeceniem się zielonych diod. Płatność odbyła się, a my w większości punktów do 100 złotych nie musimy wstukiwać PIN-u.
Wielce to wygodne i higieniczne rozwiązanie.