Pieniądze stanowią nieodłączną część naszego życia. Od najmłodszych lat nasze życie warunkuje nasz standard życia, który może ulec zmianie na przestrzeni lat.

Wraz z wiekiem, wkraczając w dorosły świat i życie społeczne poznajemy najróżniejsze możliwości wydawania pieniędzy. Zaczynamy od wydawania drobnych kwot, którymi obdarzają nas rodzice czy babcie na paczkę chipsów w supermarkecie, czy batonika w sklepiku szkolnym. Później na różnorakie rozrywki z rówieśnikami takie jak drobne przyjemności w restauracjach typu fast-food, wypady do kina okraszone słonymi przekąskami i gazowanymi napojami czy też najzwyczajniej dwie gałki lodów w upalny dzień. Nasze potrzeby i ilość wydawanych pieniędzy wzrastają najczęściej proporcjonalnie do naszego wieku.

Odnosząc się do najróżniejszych dóbr materialnych, sklepy nie ułatwiają nam oszczędzania pieniędzy i z roku na rok w swojej ofercie mają coraz szerszą gamę dóbr materialnych czy słodyczy owiniętych w kolorowe papierki. Słodycze, co prawda w szczególności cieszą oko najmniejszych. Batoniki, żelki czy lizaki z ulubionymi postaciami z bajek codziennie służą ku uciesze setek maluchów. Często jest to zmora rodziców podczas zakupów, kiedy nasz najmłodszy potomek prosi o kolejną słodką przekąskę, głównie ku uciesze oczu ze względu na pięknie zaprojektowane opakowanie, co firmy marketingowe mają opracowane perfekcyjnie.
Podobne sytuacje jednak nie dotyczą tylko i wyłącznie dzieci. Młodzież i dorośli także dają się przekupić ładnemu opakowaniu, które często nie do końca idzie w parze z funkcjonalnością.

Ze względu na zbliżające się święta w sklepach dwoi się i troi od najróżniejszych kombinacji prezentów świątecznych. Często dość niskie ceny i ładne opakowania przyciągają naszą uwagę i decydujemy się na zakup czegoś jako prezent dla bliskich, a może nawet i dla samych siebie.
Nie ukrywajmy, że jest to wygoda. Wchodzimy do sklepu i widzimy dziesiątki świątecznych zestawów, każdy pięknie opakowany. Część z nich jest w przystępnej dla portfela cenie, a wygląda jak przysłowiowe milion dolarów. Kombinacje zestawów do pielęgnacji ciała lub włosów, zestawy perfum, najróżniejsze słodycze ze świątecznymi grafikami czy też piękne zestawy dla dzieci. To wszystko możemy ujrzeć w przedświątecznym okresie w praktycznie każdym supermarkecie, a nawet i mniejszych sklepach. Reklamy również nas nie oszczędzają – czy to telewizyjne, czy te które spotykamy podczas przeglądania mediów. Wszystko prezentuje się pięknie na półkach i reklamach, a zapewne równie pięknie będzie prezentować się pod choinką i pozwoli ujrzeć błysk w oku najbliższych podczas rozpakowywania prezentów.

Wybierając się jednak na zakupy, warto pamiętać, aby wyboru dokonywać rozsądnie. Kierowanie się tylko pięknym opakowaniem wcale nie musi być taką okazją, jak nam się wydaje.

Jak głosi bowiem przysłowie – „z ładnej miski się nie najesz”. Stąd uważajmy na jakość wybieranych przez nas produktów i ich użyteczność, aby nasze finanse nie ucierpiały zbyt mocno, szczególnie w przedświątecznym okresie.