Zakupy internetowe od paru dobrych lat są bardzo popularne, ponadto można nadal obserwować tendencję zwyżkową. To zamiłowanie do zakupów online jest związane rzecz jasna z tym, że jest to niezwykle wygodne, komfortowe, zaś jeśli chodzi o same rzeczy do kupienia to w większości przypadków można odnotować, iż jest większa dostępność, większy wybór produktów, jak i również dość często przystępniejsza cena. Tak samo te, jak i wiele innych kwestii sprawia, że liczba zwolenników kupowania przez Internet wciąż rośnie. Wszystko to jak nie trudno się domyślić ma wpływ również i na wzrost zapotrzebowania na kurierów. Mimo wszystko na przedzie pod tym względem jest Poczta Polska, jednak firmy kurierskie częściej cieszą się większym uznaniem, jak choćby z tego względu, że zazwyczaj czas oczekiwania na produkty, które doręcza kurier jest zauważalnie krótszy. Rzecz jasna jest to całkiem ważny powód, szczególnie jeżeli klientowi zależy na szybkim czasie otrzymania paczki. Dość często można spotkać się z tym, że ktoś na przykład zamawia prezent z opóźnieniem i wtedy ten krótki czas oczekiwania na dostawę jest bardzo pożądany.

Jeżeli chodzi o firmy kurierskie to można zauważyć, iż na rynku w tej dziedzinie jest dosyć spora konkurencja. Oczywiście jeśli chodzi o klientów, to przede wszystkim jest dla nich ważne, żeby okres oczekiwania na przesyłkę stał się możliwe najkrótszy, przy założeniu, żeby koszt takiej dostawy był w granicach rozsądku najniższy. Te czynniki stanowią główny element konkurencji. Jednak trzeba przyjrzeć się temu dokładniej i zwrócić uwagę na kwestię, iż do podstawowych powinności tego typu przedsiębiorstwa należy mnóstwo zadań. Powinni oni zorganizować nie tylko odpowiedzialnych, doświadczonych i uczciwych pracowników, ale i również zapewnić bezpieczeństwo w trakcie transportu przedmiotów, wszystko to jest z pewnością bardzo istotne i niestety pociąga za sobą koszty. Zarówno w kwestii dostaw realizowanych przez firmy kurierskie, jak i mnóstwa odmiennych branży można zauważyć, iż tak naprawdę jest ważne przede wszystkim jaka jest jakość oferowanych usług.

Zapewne sporej liczbie osób trudno sobie wyobrazić taką sytuację, kiedy to kurier jest w jakiś sposób nierozważny, nieodpowiedzialny i dostarcza przesyłki po wyznaczonym terminie, a także są one na przykład zniszczone, stłuczone, czy też z zabrudzeniami. Prawdopodobnie takie podejście do zlecenia jest nie do przyjęcia tak przez pracodawcę, jak i również przez konsumentów. Do podstawowych zadań tego typu firmy kurierskiej, która to specjalizuje się w dowożeniu przesyłek należy przede wszystkim postępowanie w taki sposób, aby produkt docierał w stanie bardzo dobrym, a także w odpowiednim czasie do adresata. Wbrew powszechnej opinii realizacja powyższych dwóch kryteriów nie jest specjalnie łatwe i jest związane z dość dużym zaangażowaniem, a także umiejętnościami organizacyjnymi, głównie ze strony wskazanych osób, które te działania nadzorują, czy koordynują.

Zarządzanie taką firmą dla wielu osób z pozoru może wydawać się dosyć łatwe i jednocześnie dobrze się na tym zarabia. Jednak szczególnie w przypadku gdy firma jest dość spora, realizuje dużo zleceń, albo też zatrudnia wielu pracowników, to sprawowanie władzy nad tym wszystkim jest zadaniem niełatwym i wymagającym zaangażowania oraz umiejętności. Znakomitym dowodem na to, że firma dobrze sobie radzi jest zwyczajne zadowolenie klientów.