Nie ulega wątpliwości to, że Holandia jest bardzo pięknym i interesującym krajem. Wiele osób w pierwszym skojarzeniu ma tulipany i wiatraki – a także swobodę obyczajów, z której słynie portowy Amsterdam. Coraz częściej do Holandii wyjeżdżają Polacy na wakacje. Jednak dla wielu z nich, odpoczynek nie jest jedynym powodem. W Holandii można także całkiem sporo zarobić, choć nie jest to tak popularny kierunek emigracji zarobkowej jak Niemcy czy też Wielka Brytania.
Dylematy przed wyjazdem
Z pewnością dla każdego, kto planuje do pracy za granicę wyjechać na dłużej niż kilka tygodni nie jest to łatwa decyzja, zwłaszcza jeżeli w kraju pozostawia się rodzinę i przyjaciół. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawę należy dokładnie przemyśleć, ponieważ decydując się na kilkumiesięczny kontrakt w przypadku zerwania go przed terminem można spodziewać się dodatkowych kosztów. Warto także zastanowić się nad tym, na jakim poziomie będzie się chciało żyć na miejscu. Może się bowiem okazać, że chcąc zaoszczędzić zarobione pieniądze trzeba będzie znacznie obniżyć standard życia. Co prawda, zarobki na terenie Holandii są kilkukrotnie wyższe niż w naszym kraju, jednak wiąże się to także ze znacznie wyższymi kosztami życia. Jako przykład można podać chociażby koszt wynajmu mieszkania – jest to przeciętnie kilkaset euro w zależności od wybranej opcji. Również życie codzienne nie należy w tym kraju do najtańszych – jedzenie jest znacznie droższe niż w Polsce. Jeżeli pomimo dylematów zapadnie decyzja o wyjeździe, to warto wiedzieć w jakich miejscach szukać pracy i komu będzie ją najłatwiej znaleźć.
Praca w Holandii – dostępne oferty
Holandia to kierunek emigracji zarobkowej, który wybierają przeważnie osoby młode szukające dodatkowego zajęcia na wakacje. Przeglądając dostępne ogłoszenia najczęściej można natrafić na propozycje związane ze zbieraniem sezonowych kwiatów czy też owoców. Praca w Holandii najczęściej organizowana jest przez specjalne agencje pośredniczące w znajdowaniu zatrudnienie. Rozwiązanie takie jest o wiele bezpieczniejsze niż szukanie pracy na własną rękę. Wciąż nie tak rzadko można bowiem spotkać się z sytuacjami, w których osoby znalazły na pozór atrakcyjne oferty pracy za granicą, a w rezultacie okazało się, że warunki panujące na miejscu znacznie odbiegały od tych zamieszczonych w ogłoszeniu. Zdecydowanie, na samym początku trzeba odrzucić te ogłoszenia, które od razu wzbudzają wątpliwości. Podejrzeń takich można nabrać na przykład, jeżeli dana oferta opiewa na wynagrodzenie znacznie wyższe niż oferty konkurencyjne. Trzeba mieć na uwadze zawsze względy bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie należy osobom postronnym zostawiać swoich dokumentów. Na szczęście przypadki oszustw zarobkowych zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak aby ich uniknąć warto korzystać z pośrednictwa sprawdzonych agencji, które w środowisku cieszą się bardzo dobrą opinią. Wszelkie informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych zajmujących się problematyką poszukiwania zatrudnienia na zagranicznych rynkach.